Duszpasterstwo Środowisk Twórczych
Archidiecezji Warszawskiej

33. NIEDZIELA ZWYKŁA – 13.11.2016

1. Przeżywamy dziś VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – w tym roku pod hasłem: „Pokój dla Iraku”.
Sytuacja w tym kraju jest wciąż dramatyczna, a rząd nie jest w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa. Irak stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Na przemoc ze strony fundamentalistów narażeni są członkowie mniejszości etnicznych i religijnych. Do zamachów dochodzi szczególnie podczas muzułmańskich świąt religijnych ze strony sunnitów i szyitów walczących między sobą o władzę.

Szczególnym „celem” są chrześcijanie, których liczba w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się z 1,4 mln do mniej niż 275 tys. Chrześcijanie doświadczają ciągłych prób islamizacji. Wiele organizacji muzułmańskich domaga się od nich płacenia islamskiego podatku dla innowierców oraz usiłuje narzucić chrześcijańskim kobietom rygorystyczne przepisy dotyczące sposobu ubierania się. Liczni wysocy rangą duchowni muzułmańscy, domagają się ścisłego oddzielenia kobiet od mężczyzn na uczelniach. Jak stwierdził katolicki arcybiskup Mosulu obrządku syryjskiego Georges Casmoussa, „80% młodych ludzi zamierza opuścić kraj lub o tym marzy”.

Nikt nie potrafi przewidzieć, co w najbliższej przyszłości stanie się z ziemią uznawaną za kolebkę chrześcijaństwa i z jej rdzennymi mieszkańcami w Iraku, ale naszą modlitwą i wsparciem materialnym możemy im pomóc przetrwać i zachować nadzieję na lepsze jutro.

2. Ogłoszenia kulturalne:

Dziś o godz.12.00 w Teatrze Narodowym odbędzie się kolejny Ostry Dyżur Poetycki z udziałem aktorów-dobrodziejów.

W dzisiejszą niedzielę (13.11) o godz. 18.00 zapraszamy na Wieczór Kameralny z utworami D. Poppera, J.S. Bacha, L. Boccheriniego, Crumba, B. Brittena i G. Casado.

W przyszłą niedzielę (20.11) o godz. 18.00 zapraszamy na Wieczór „Klasyków Wiedeńskich”.

 

Copyright © 2012 DŚT Warszawa. All Rights Reserved