Duszpasterstwo Środowisk Twórczych
Archidiecezji Warszawskiej

2. NIEDZIELA WIELKANOCNA – 23.04.2017

1. W odpowiedzi na wielokrotne apele papieża Franciszka dziś, w Niedzielę Miłosierdzia (23.04), w polskich kościołach zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii. W ubóstwie żyje 80 procent Syryjczyków, pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym prawie 6 milionów dzieci. 6 lat po rozpoczęciu wojny sytuacja w Syrii jest wciąż dramatyczna. Zebrane dziś fundusze zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska. Niech to będzie wyraz naszej solidarności z narodem syryjskim, szczególnie w niemal całkowicie zniszczonym Aleppo. Od dwóch lat Aleppo nie ma dostępu do elektryczności i bieżącej wody. Brakuje również jedzenia. Przed wojną miasto liczyło około 5 milionów mieszkańców. Obecnie jest ich niecałe 2 miliony.
Działania Caritas można dodatkowo wesprzeć, wysyłając SMS charytatywny z hasłem SYRIA na numer 72052.

2. „Chrystusowe wezwanie do miłosierdzia jest nadal aktualne” – piszą polscy biskupi w liście pasterskim na Niedzielę Miłosierdzia. Biskupi podkreślają rolę pomocy udzielanej potrzebującym przez Caritas Polska, która w tym dniu obchodzi swe święto patronalne. Zachęcają też do wspierania dzieł Caritas, m.in. do wsparcia ofiar wojny w Syrii. „Wciąż spotykamy się z obojętnością na los drugiego człowieka, przede wszystkim tego będącego daleko, ale i tego obok nas” – piszą biskupi. Podkreślają, że bieda w różnej postaci wciąż dotyka wiele milionów ludzi. „Tak wiele jest docierających do nas obrazów, że widzimy cierpienie, ale go nie dotykamy, słyszymy płacz, ale nie pocieszamy płaczących, widzimy pragnienie, ale go nie zaspokajamy” – mówił Ojciec Święty Franciszek w Rzymie 13 czerwca 2016 r.

3. Zapowiedzi kulturalne:

– Zapraszamy do obejrzenia otwieranej dziś wystawy ikon Ulyany Tomkevych „Andante”. Dziś po mszy św. o 10.30 będzie krótka prezentacja wystawy i możliwość spotkania z autorką. Wystawa prezentowana będzie do 7.05.

– W dzisiejszą niedzielę o godz. 18.00 zapraszamy na Wieczór Literacki „Dialog z Pamięcią”. Zofia Posmysz o książkach „Królestwo za mgłą” i „Wakacje nad Adriatykiem”.

Copyright © 2012 DŚT Warszawa. All Rights Reserved