Duszpasterstwo Środowisk Twórczych
Archidiecezji Warszawskiej

32. NIEDZIELA ZWYKŁA – 10.11.2019

1. Obchodzimy dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod hasłem: SUDAN POŁUDNIOWY – PRZEMILACZANE CIERPIENIE.

60,5% mieszkańców Sudanu Południowego to chrześcijanie z czego niemal 40% to katolicy, a 20,7% stanowią protestanci (anglikanie, baptyści
i zielonoświątkowcy).

To najmłodsze państwo świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat istnienia. Niestety to nie jest dobry czas, aby świętować, ponieważ
wg najnowszego raportu ONZ, ponad połowa mieszkańców tego kraju (7 mln ludzi) głoduje. Nieprzerwanie w Sudanie Południowym trwa katastrofa humanitarna. Eksperci alarmują, że głód i niedożywienie grożą w sumie 45 mln mieszkańców kilkunastu krajów wschodniej Afryki. Powodem jest głównie susza oraz ciepły prąd morski El Nino, który dotknął region po raz drugi w ciągu trzech lat. Trwający kryzys żywnościowy w Afryce jest jednym z najpoważniejszych od lat.

W Sudanie Południowym mieszka ok. 12 mln ludzi. Szacuje się, że dziś ponad 3,5 miliona pozbawionych jest dachu nad głową, dodatkowo 2 miliony błąka się po bezdrożach, ukrywając się przed pewną śmiercią, a 1,5 miliona już opuściło kraj. W Sudanie Południowym niemal milion dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych. Śmierć głodowa grozi 50 tysiącom z nich.

 

Możemy wesprzeć dziś dzieło pomocy mieszkańcom Sudanu składając ofiarę do puszki.

2. Dziś (10.11) o godz. 17.00, w przeddzień Święta Niepodległości, zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny.

Po Mszy św. (o godz. 18.00) zapraszamy na koncert. Wystąpi zespół „Maćkowianki” z Podola, z polskiej miejscowości,
w której kultywuje się polskie tradycje narodowe i język ojczysty.
W repertuarze będą pieśni patriotyczne i regionalne.

 

Copyright © 2012 DŚT Warszawa. All Rights Reserved