Duszpasterstwo Środowisk Twórczych
Archidiecezji Warszawskiej

1 i 2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 21/28.02.2021

  1. Rozpoczęliśmy Wielki Post, czterdziestodniową drogę do Wielkanocy. Jest on zaproszeniem do głębszej i ufnej modlitwy. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 17.30. Ze względu na pandemię Droga Krzyżowa, podobnie jak codzienna Msza św. o godz. 17.00, jest transmitowana na naszym kanale na YouTube.

 

  1. Zachęcamy do lektury Orędzia Ojca Świętego na tegoroczny Wielki Post. Papież Franciszek pisze w nim:

W obecnym kontekście niepokoju, w którym żyjemy i w którym wszystko wydaje się kruche i niepewne, mówienie o nadziei może wydawać się prowokacją. Czas Wielkiego Postu jest jednak po to, aby z nadzieją zwrócić nasze spojrzenie ku cierpliwości Boga, który nadal troszczy się o swoje stworzenie, podczas gdy my często traktowaliśmy je źle. Jest to nadzieja na pojednanie, do którego św. Paweł gorąco nas wzywa: „pojednajcie się z Bogiem” (2 Kor 5, 20). Otrzymując przebaczenie w Sakramencie, który znajduje się w samym centrum naszego procesu nawrócenia, stajemy się z kolei krzewicielami przebaczenia: otrzymawszy je sami, możemy je ofiarować innym poprzez zdolność do prowadzenia troskliwego dialogu i przyjmowania postawy, która daje pociechę poranionym. Boże przebaczenie, także poprzez nasze słowa i gesty, pozwala nam przeżywać Wielkanoc braterstwa.

W Wielkim Poście bądźmy bardziej czujni, aby używać „słów otuchy, które koją, umacniają, dają pociechę, które pobudzają, a nie słów, które poniżają, zasmucają, drażnią, gardzą” (Enc. Fratelli tutti, 223). Czasami, by dać nadzieję, wystarczy być „człowiekiem uprzejmym, który odkłada na bok swoje lęki i pośpiech, aby zwrócić na kogoś uwagę, aby podarować uśmiech, aby powiedzieć słowo, które by dodało otuchy, aby umożliwić przestrzeń słuchania pośród wielkiej obojętności” (tamże, 224).

 

  1. Rekolekcje wielkopostne w naszym Duszpasterstwie odbędą się w dniach 25 – 27 marca (od czwartku do soboty przed Niedzielą Palmową). Rekolekcje odbędą się w kościele (dla małej grupy osób) o godz. 18.00 i transmitowane będą przez Internet. Wygłosi je o. Tarsycjusz Krasucki OFM.

 

 

Copyright © 2012 DŚT Warszawa. All Rights Reserved