Duszpasterstwo Środowisk Twórczych
Archidiecezji Warszawskiej

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE -16.05.2021

1. W przyszłą niedzielę (23.05) będziemy obchodzili Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

2. Dziś rozpoczyna się „Tydzień Laudato si ‘2021”, który jest ukoronowaniem specjalnego Roku Rocznicowego Laudato si’
i świętem wielkiego postępu, jakiego dokonał cały Kościół na swojej drodze do ekologicznego nawrócenia. W Encyklice Laudato Si’ papież Franciszek zwraca nam uwagę na cztery zagadnienia ekologiczne, które stanowią troskę o nasz wspólny dom. Są to: powszechna komunia stworzeń, ekologia integralna, solidarność między- i wewnątrzpokoleniowa oraz nawrócenie ekologiczne. Bez nich nie da się współistnieć na naszej planecie nie powodując nieodwracalnych zmian, które odbiją się na nas samych, nie mówiąc już o przyszłych pokoleniachTydzień Laudato si ‘2021 to również czas refleksji nad tym, czego nauczyła nas pandemia COVID-19 i planowania z nadzieją działań na przyszłość.

3. Uwaga! Uwaga!
Wraz z podziękowaniem okazaną czeczeńskim rodzinom pomoc, mamy możliwość obejrzenia w internecie filmu Kamila Witkowskiego „HEDA” – z dedykacją i podziękowaniem dla osób pomagających.

Oto link:

Pokaz rozpocznie się W NIEDZIELĘ O 20.00, a film będzie można obejrzeć pod tym adresem DO PONIEDZIAŁKU – DO PÓŁNOCY.

Film dostępny będzie w tych samych godzinach również na stronie:
www.heda-film.pl (ten adres może być łatwiejszy do zapamiętania).

Poniżej informacje o filmie:

„Odkąd poznałem Hedę, nieszczęsna Czeczenia i tamtejsze wojny mają dla mnie Jej twarz. Warto Ją poznać, czeczeńską Matkę Courage i uważnie posłuchać co mówi, bo jest to opowieść o sprawach, które przywykliśmy uważać za w życiu najważniejsze” – Wojciech Jagielski

„Piękny i wzruszający” – Maciej Stuhr

„Można nim poprawiać świat” – Agnieszka Kręglicka
Heda uciekła z Czeczenii od wojen: dwóch, tych krwawych, z Rosjanami i tej, ukrytej – domowej. Tam, w Czeczenii pochowała pierworodnego 14-letniego Monsura. Zgarnęła piątkę pozostałych dzieci i wyjechała do bezpiecznej Europy: od wojen, śmierci, męża – sadysty, który pił i bił.

Pierwsze doświadczenia w nowym kraju nie były łatwe – rodzina tułała się po ośrodkach dla uchodźców. W jednym z nich Heda poznała Marinę, która nauczyła ją słowa „wolontariuszka”.

Życie Hedy nabrało nowego sensu – teraz to ona pomagała innym. Starcom – bo, jak mówi, w Czeczenii musieli zostawić swoich bliskich; więźniom – bo w jej ojczyźnie Rosjanie uwięzili Czeczenów; bezdomnym – bo ona i inni uciekinierzy z Kaukazu są też bezdomni.

Film „Heda” to opowieść o dobru, które rodzi się na przekór stereotypom i które nie poddaje się przeciwnościom. To opowieść o pogodzie ducha, która jest silniejsza od smutku i rozpaczy.

Premiera „Hedy” miała miejsce 6 października 2020 w Kinie Muranów. Film był pokazywany podczas Dni Tischnerowskich 2020 oraz na XX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Watch Docs 2020.

Copyright © 2012 DŚT Warszawa. All Rights Reserved