dśt-logo-kolory-01-removebg-preview

Co nam mówi pustynia?

Czy możemy się czegoś nauczyć od świętych kobiet i mężczyzn żyjących w IV i V wieku na pustyniach współczesnego im świata? Udaj się wraz z nami w podróż i odkryj duchowość Matek i Ojców Pustyni.

W podróż do Matek i Ojców Pustyni zabierze nas o. Szymon Hiżycki OSB, który w serii 4 spotkań, jakie będą odbywały się na 1Piętrze w ramach cyklu „Duchowość na 1Piętrze”, przybliży nam duchowość Matek i Ojców Pustyni.

Może się wydawać, że we współczesnym świecie nie ma miejsca na mądrości Matek i Ojców Pustyni, że ich nauczanie to pieśń przeszłości, która, poza wąską grupką specjalistów, nie interesuje już nikogo więcej. Czy tak jest faktycznie? Czy nie możemy się niczego nauczyć od tych świętych kobiet i mężczyzn żyjących w IV i V wieku na pustyniach współczesnego im świata? I najważniejsze pytanie, czy my ich właściwie znamy?

A może jest jednak tak, że mądrość Ojców Pustyni dotyczy postawy wobec życia. Zachęcają oni do umiarkowania w sądzeniu, przedkładają milczenie nad gadulstwo, przestrzegają przed chciwością, zapraszają do poznawania samego siebie. Ojcowie nie wstydzą się mówić o swoich słabościach, świetnie wiedząc, że wyjście na pustynię jest czasem próby i wzrastania, a nie dowodem świętości. Nade wszystko są jednak ludźmi nieustannej modlitwy, mistrzami życia duchowego, wprawnymi nie tylko w osobistej pobożności, która przecież musiała być zawsze pierwsza, bo nie sposób przekazywać innym to, czego się nie ma; są też nauczycielami w szkole odkrywania Boga dla wszystkich, którzy odwiedzali ich na pustyni, a dziś wczytują się w ich powiedzenia.

Okazuje się bowiem, że ci prości ludzie – wszak wielu z nich było nawet niepiśmiennych – posiadali w sobie światło prawdziwej i głębokiej mądrości, wobec której nawet biskupi i możni władcy stawali w podziwie i głąb.

Data: 17 stycznia

Godzina: 18.30

Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, lok. 30, Warszawa.

Wstęp wolny!

Ta strona wykorzystuje ciasteczka dla celów statystycznych; prawdopodobnie nie masz nic przeciwko temu, ale pamiętaj, że zawsze możesz wyłączyć pliki cookies, korzystając z ustawień przeglądarki.