dśt-logo-kolory-01-removebg-preview

„Obywatel hrabia Aleksander Fredro, czyli o powinnościach uprzywilejowanych”. – 04.02.2022

W przyszłą niedzielę (04.02) o godz. 18.00 Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Fundacja Rodu Szeptyckich i redakcja „Więzi” zapraszają na rozmowę wokół tematu: „Obywatel hrabia Aleksander Fredro, czyli o powinnościach uprzywilejowanych”. W rozmowie udział wezmą: prof. Krzysztof Maria Byrski, prof. Krzysztof Biedrzycki, Maciej Szeptycki i Dorota Buchwald. Rozmowę poprowadzi Damian Jankowski.

Na koniec świętowania 230 rocznicy urodzin Aleksandra Fredry, po spektaklach, wystawach, konferencjach poświęconych literaturze i komedii jako gatunkowi, chcemy zwrócić uwagę na rzadko przypominany, a bardzo ważny element w biografii autora Zemsty. Z racji ziemiańskiego pochodzenia deputat do Sejmu Stanowego Galicji przez dziesięć lat aktywnej i zaangażowanej działalności (1833-1834) zajmował się z oddaniem sprawami, które uważał za niezwykle ważne dla tej części pozostającego pod zaborem austriackim polskiego państwa i polskich obywateli – od spraw związanych z rolnictwem i ekonomią (był bardzo dobrym gospodarzem w swoim majątku), regulacją spraw włościańskich, po sprawy fundamentalne dla zachowania polskości, czyli oświatę i kulturę. Chcemy porozmawiać także o tym, jak się to przeświadczenie o  społecznych i obywatelskich powinnościach polskiej inteligencji kształtuje i dlaczego tak jest to dzisiaj istotne.  

WSPÓLNA RADOŚĆ TORY 2022

Powitanie ks. Grzegorz Michalczyk, duszpasterz środowisk twórczych, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Simchat Tora: wspólna radość Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący PRChŻ Zbigniew Nosowski, chrześcijański

Czytaj więcej »

Ta strona wykorzystuje ciasteczka dla celów statystycznych; prawdopodobnie nie masz nic przeciwko temu, ale pamiętaj, że zawsze możesz wyłączyć pliki cookies, korzystając z ustawień przeglądarki.